Süleymaniye Kültür Merkezi ve vakfı sosyal ve kültürel alanlarda geniş bir hizmet yelpazesine sahiptir. Sene içerisinde bir çok faaliyetle sosyal hayat hareketli geçmektedir.

Anadolu Kültür Festivali (Summer Cultural Fete) – 2007-2008-2009-2010

Anadolu Kültür Festivali, kardeş derneğimiz olan Anadolu Toplum Birliği (Anatolia Community Association) ile birlikte dört senedir organize edilmektedir. Bu festival İngiltere’nin en büyük Anadolu kültür festivali olma özellğini taşır.

Bu sene dördüncüs düzenlenen festivalde gaye İngiltere’de yaşayan toplumumuza Anadolu kültürümüzü hatırlatmak, birlikte yaşadığımız diğer milletlere de bu kültürü tanıtmaktır. Tabiki asıl amaçlarımızdan birisi de kendi kültürüne hızla yabancılaşan gençlerimize farklı bir ortamda bu güzellikleri göstermek ve hissettirmektir.

Festivalde yağlı güreş turnuvasından geleneksel Türk tiyatrosu gösterilerine, Mehter konserinden ebru sanatı göterilerine, yemek yarışmalarına kadar bir çok kültürel aktivite sunulmaktadır. Ayrıca otuzu aşkın çadır da Anadolu kültürümüzden bir çok parça sergilenmektedir.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için www.anatolianfest.com adresinden bilgi alınabilir.

Kitap Fuarları

Talebelerimizin organize ettiği kitap fuarlarımız, gençlerimize kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik bir faaliyetimizdendir.

Hac ve Umre Organizasyonlarımız ve Eğitimlerimiz

Vakfımız tarafından her sene mübarek beldelere farz ve sünnet ibadetlerini yapmaya gidecek olan cemaatimize özel seminerler verilmektedir.

Kermes Faaliyetleri

Daha çok şubelerimizin organize ettiği kermes faaliyetlerimizde hanım kardeşlerimizin hazırlamış oldukları çeyizler ve yiyecekler satılmaktadır. Bu faailyetlerden elde edilen gelirler ihtiyaç sahibi talebelerin eğitimleri için kullanılmaktadır.

İftar Yemekleri

Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayı da Süleymaniye Kültür Merkezinde ve şubelerinde hareketli geçmektedir. Her yıl yüzlerce kişiye iftar verilmektedir.

Bayram Kahvaltıları

Bayram kahvaltıları cematimizin bayram sevincini birbiri ile paylaştığı güzel adetlerimizden olmuştur. Bu kahvaltılar, çocuklarımıza dinimizin ve kültürümüzün bu unsurunu da sevdirmek adına önemli faaliyetlerimizdendir.