Suleymaniye Cenaze Fonu

Vefat eden Cenaze fonuna kayıtlı bağışçı bir aile ferdi değilse, aşağıdaki numaraları arayarak Süleymaniye Cenaze servisine ulaşabilirsiniz, cenaze masraflar aileye aittir.


Online Başvuru formu


Adres vs Değişiklik formu


Direct Debit formu


Daha fazla bilgi ve başvuru için www.cenaze.uk ziyaret edebilirsiniz. Yetkiliye numaranın üzerine basarak 075 1584 8961 Whatsapp'dan ulaşabilirsiniz


Cenazeniz olduğunda neler yapılmalı?

Vefat halinde aile fertleri veya bağışçı yakını tarafından öncelikle 075 1564 8961 no’lu Vefat Bildirim Hattı aranmalıdır.


Vakıf görevlisi hemen bilgilerinizi alır ve işlemler için harekete geçer. Cenaze ile ilgili tüm işlemler Suleymaniye Cenaze Servisi tarafından gerçekleştirilecektir. Aileden sadece resmi işlemler başlatmak için gerekli bazı belgeler talep edilir.


07/24 Vefat Bildirim Hattı

075 1564 8961

020 7684 9900


İngiltere Türk İslam Kültür Merkezi Süleymaniye Camii hizmetlerinden biri bilindiği üzere Cenaze Yardımlaşma Fonu hizmetidir. Süleymaniye Cenaze Yardımlaşma Fonu, İngiltere'de vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerinin, hasretini duyduğu Türkiye, Bulgaristan veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne defn edilmelerini sağlamak arzusuyla 2012 yılında kurulmuştur.

Başlangıçta ölüm vakalarında cenazelerin techizi ve tekfini ile memleketlerine nakli büyük sıkıntılar meydana getirmekte, cenaze masraflarını karşılayacak para bulunamadığı için cenazelerin memleketlerine gönderilmesi, geride kalan aile fertleri ve yakınlarını zor durumda bırakıyor. İşte bu zorluklar Cenaze nakli ve yardımlaşma fonunun kuruluşunu kaçınılmaz kılmış ve günümüze kadar fona bağış yapan insanların sayısı artarak devam etmiştir. Bu vesileyle Cenaze nakli yardımlaşma fonunun kurulması büyük ve hayırlı bir hizmet olmuştur. Bu fonun kurulmasında emeği geçenleri minnet ve şükranla anıyoruz.

Bağışçılar, yıllık masraf payını Ocak ayı içerisinde yatırmaktadırlar. Bağışçı kabul edilen şahsın resmi nikahlı eşi ve 18 yaşını doldurmamış bekar çocukları da, bağışçı sayılmaktadırlar. Evlenen, 18 yaşını dolduran aile fertleri ayrı bağışçı olmak zorundadır.


Süleymaniye Cenaze Fonu şartları nelerdir ve nasıl kayıt olabilirim?

Müslüman Olmak

İngiltere'de sürekli ikamet ediyor olmak.

Nakil yapılacağı ülkeye girişte yasal engeli bulunmamak.

Üyelik formunu doldurarak Süleymaniye Cenaze Fonu'na müracat etmek.

Yaş Grubuna göre belirlenen bir serferliğine mahsus katılım payını ödemek

Yıllık bağış miktarını düzenli ödemek (2020 £50).

Adres, telefon numarası, email adres ve yeni doğan çocuk gibi yeni değişiklikleri fon yönetimine bildirmek


Süleymaniye Cenaze Fonu'nun sunduğu hizmetler nelerdir?

Cenaze Fonunun başlıca sunduğu hizmetler İngiltere'de yaşayan Müslümanların kederli günlerinde yanlarında olmak niyetiyle, tecrübeli kadrosuyla:

Cenazenin Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veya Bulgaristan'a naklini üstlenerek

Cenazenin İslami prensiplere muvafık bir şekilde teçhiz ve tekfinine yardımcı olarak;

Buna ilaveten, cenaze yakınlarının hiçbir resmi muameleyle ilgilenmeleri gerekmeksizin, işlemlerini tamamlayıp mevta'ya yapılacak dini vecibelerin emin ellerle ifası (Death certificate veya defin evrağı aile fertleri tarafından alınması gerekmektedir)

Daha sonra Cenaze'nin memleketine naklini sağlamak

Nakil sırasında bir kişinin refakatçi gidiş-dönüş biletinin temini,

Ayrıca Türkiye Havalimanından Cenaze'nin memleketine ulaştırılması için Cenaze Nakil Aracının temini (Ücretli mezarlık yerlerini fon karşılamaz)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bulgaristan`a gönderilecek cenazenin nakli sadece havaalanına kadar yapılır.


İngiltere'de defin işlemi de fon tarafından yapılmaktadır, ancak bu durumlarda fonun üstlendiği masraflar sınırlıdır!


İngiltere'de defin işlemlerinde fon;

Cenazenin alınması, hazırlanması ve namazı,

Cenaze'nin teçhiz ve tekfinini,

Mezarlığa naklini,

£1000 Mezarlık yeri için yardım

Cenaze'nin defni için din görevlisi


Kayıt olmak için ödenmesi gereken bağış miktarı

Aile fertlerinden yaşı büyük olan başvuru yaparak, bir seferliğine mahsus aşağıda gösterildiği gibi kayıt miktarı öder ve heryıl yıllık masraf payını ödeyerek fona bağışcı olarak devam eder (2020 masraf payı £50).

18 - 29 yaş arası (30`dan gün almayanlar) ücretsiz

30 - 49 yaş arası (50’den gün almayanlar) 100 sterlin,

50 - 54 yaş arası (55’den gün almayanlar) 200 sterlin,

55 - 59 yaş arası (60’dan gün almayanlar) 300 sterlin,

60 - 64 yaş arası (65’den gün almayanlar) 550 sterlin,

65 - 70 yaş arası (71’den gün almayanlar) 900 sterlin


Başvuru yaparken yaşı 71 ve üzeri olan fertler fona kabul edilmemektedir. Katılım bağışının ilgili hesaba resmi olarak girdiği veya bağışçının hesabından alındığı tarihten üç gün sonra meydana gelen ani kaza ölümlerinde 90 gün şartı aranmaz.


Yıllık Masraf Payı Nedir?

Cenaze Nakli Yardımlaşma Fon’u bağışçıları, Fondan bir yıl içerisinde cenazelere yapılan masraflar, aile bazında kayıtlı bağışçı sayısına eşit olarak bölünmesi ile elde edilen yıllık masraf payını ödemekle yükümlüdürler. Bağışçı aile başına düşen yıllık masraf payı 2020 yılında £50 olarak belirlenmiştir. (Geniş bilgi için şartnameyi okuyunuz.)


Cenaze sahipleri Cenaze Fonu idaresinin bilgisi dışında herhangi bir cenaze firmasını görevlendiremez. Böyle bir durumda Cenaze fonu hiçbir sorumluluk almaz ve masraflarıda karşılamaz.